E-ticaret sitelerinde satışları arttırmak ve yeni kitlelere ulaşabilmek için promosyonlu ürünleri öne çıkarmalıyız. Bu ürünlerle tüketicilere kampanyalar ve fırsatlar sunmak hem e-ticarette hem de normal ticarette uzun süredir kullanılan satışları arttırma tekniğidir. Çeşitli yöntemler ile yapılan bu teknikler farklı geri dönüşler getirir.

Kullanılan tekniklerin başında yüzde oranlı indirimler gelir. Özellikle yeni piyasaya sürülen ürünlerde hem ürün tanıtımı hem de kitle kazanmak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ürünün ilk çıkış dönemi haricinde ürünün doygunluk döneminde ve satıştaki azalmasından sonra da bu yöntem sıklıkla kullanılır. Bu şekilde hem ürün stoğunu eritmiş hem de deponuzda yeni ürünlere yer açmış olursunuz.

Fiyatları ilk fiyat üzerini çizip yeni belirlediğiniz fiyatı yazarak yaptığınız indirimlerde tüketici doğrudan kazancını gördüğü için ayrıca etkili bir yöntem şeklidir.

Bir alana bir bedava, çoklu alımlarda indirim ya da % indirimli ürünler hem tüketici tarafından çok ilgi gören hem de satıcıya birçok fırsat kazandıran bir seçenektir. Bu yöntemi kullanırken sepet tutarına bir limit belirlemek tüketicinin alışveriş potansiyelini arttırır.

İlk siparişe ve özel günlerde yapılan indirimler sitenizin sıklıkla ziyaret edilmesi sağlar ve alışveriş potansiyelini arttırır.

E-ticarette Fotoğrafların Önemi

E-ticarette fotoğrafların netliği ve görsel çekiciliği çok önemlidir. Tüketici ürünü ilk görselde göreceği için ürün çekiciliği burada devreye girmektedir. Bu süreçte tüketiciyi ilk izlenimle etkilemek önemlidir.

Tek açıdan ve düşük kaliteli çekimler ürüne karşı güvensizlik ve kaliteli olmadığı izlenimini bırakır. Bu sebeplerden dolayı tüketiciyi kaçırma oranınız çok yüksektir. Mağazalarda vitrinlerin müşteri çekme potansiyeli ne kadar yüksekse e-ticarette de bu görevi fotoğraflar üstlenir. Ayrıca görsel güzellik müşterilerinizi daha fazla sitede tutar.

İlgi çekmenin yanı sıra farklı açılardan yakın ve uzak çekimler ürüne olan güveni de arttırır. Müşteriler almak istediği bilgi ve açıklamaları aslında görselden karşılamak isterler. Görseller kişiler arasında en çok ve en kolay yapılan paylaşımlardır. Görsellerde müşterilerden gelen görseller de kullanmanız güvenirlikte oldukça etkili bir yöntemdir.

Rekabette öne çıkmak açısından da görseller büyük önem taşır. Bunun için bir piyasa taraması yapıp kendi görselinizi bir adım ileriye taşımalısınız.

Görsellerin markalaşmada da etkisi oldukça büyüktür. Görsel bir süre sonra sizin tanına bilirliğiniz açısından büyük önem taşır.

E-ticaret Sonrası İzlenecek Adımlar

Online bir mağaza açmakla çok büyük bir adım attınız ama devamında izlenilmesi gereken adımları da bilmeniz gerekmektedir.

Sitenizi yayına almadan önce ürün ekleme fiyatlandırma gibi son hazırlıkların tamamlanmış olması gerekmektedir. Ürün ve hizmetleriniz hakkındaki bilgilere ana sayfanızda yer vermelisiniz. Kargolama ücreti gibi ekstra ücretlerde ana sayfada yer almalıdır. Sitenizde yeterli açıklamalara yer vermediğiniz takdirde müşteri tatmin olmayıp sitenizi terk edecektir.

E-ticaret sitenizi açtıktan sonra sosyal platformlarda artık daha çok yer almalısınız. Sosyal medyanın gücü size yardımcı olacaktır. Sosyal medyalarınızdan çekilişler düzenleyebilir, yeni ürün tanıtım videoları yükleyebilirsiniz. Tanıtımlarınız için sosyal medyayı kullanmanız duyulmanız ve tanınırlığınızın artması için büyük bir adım olacaktır.

E-Ticarette Karlılık Oranı

Karlılık oranının artması size uzun vadede bir başarı ve nakit akışı sağlar. Karlılık oranını arttırmak için sürekli olan indirimlerden kaçmanız gerekmektedir. Bu karlılık oranını düşüreceği gibi ürünü bir süre sonra değersizleştirecektir. Sürekli yapılan indirimlerde müşteri kaybı da gerçekleşir indirime alışmış olan bir müşteri indirim olmadığında alışveriş yapmayı bırakır.

Bütçe ve sermaye çalışması yapmanız, finansal değerlendirmelerle giderlerinizi kontrol altında tutmanız karlılık oranında bir artış sağlayacaktır.

Karlılık oranları şirketin güvenli olması ile doğru orantılıdır. Müşteriye sağladığınız güven sayesinde onu hem kendi bünyenizde tutarsınız hem de markalaşmanıza yardımcı olur. Bu markalaşma sayesinde diğer müşterileri kendinize çekmeniz daha kolay olacaktır.

Alışverişlerde deneyimi arttırmanın karlılık ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Onlara sağlayacağınız küçük numune ya da tanıtımlarla hem müşteri memnuniyet ve deneyimi arttırmış olursunuz hem de bu deneyimlerin paylaşılmasıyla yeni müşteri kazanma şansızını arttırmış olursunuz.

Ürününüzün kaliteli olması da karlılık oranı arttırır. Kalitesini arttırdığınız bir ürüne fiyat artışı yaptığınıza tepki çekmez ve gereken kalite ve güveni sağladığınızda bu size uzun vadeli karlılık oranı olarak geri dönüş yapar.

E-Ticarette Satış 

E-Ticaret sitesi yaptırarak kendi işinizi kurabilir ve hayalinizdeki işe sahip olabilirsiniz. Burada önemli olan sitenizi bizim gibi sizin her zaman arkanızda olacak kişilere yaptırmanızdır . Biz olalım olmalıyım size yazımızda birkaç konudan bahsedeceğiz.

Bazı sanal yerlerde kişisel olarak ürün satışı yapabilmektesiniz; ancak büyük hacimli ve kendi markanızla satış yapabilmek için bir şirket kurmanız gerekmekte.

Doğru ve güvenilir bir alt yapı seçmediğiniz sürece yaptığınız işte aksaklıklar olacak bu da sizi hem maddi hem manevi zarara uğratacaktır. Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Alan adı verilen bir adresiniz olması gerekmektedir. Bununla sınırlı kalmayıp verilerinizin ve linklerinizin bulunduğu bir hosting almanız da gerekmektedir. Bütün verileriniz burada tutulacağı için güvenli seçimler yapmaya dikkat etmelisiniz.

Ürün fotoğrafları sizin vitrininizdir. Müşteri için yanıltıcı olmayan tüm detaylara ve bilgilere görselden ulaşabileceği bir seçim yapmalısınız.

Bütçe yönetiminde planlı olmalısınız kurulum, tedarik, kargo, şirket içi harcamaların dışında reklam ve tanıtım harcamaları için kendinize bir miktar bütçe ayırmalısınız.

Yazın Gelmesiyle Düşen Satışlar için Öneriler

Yazın şirket çalışanlarının tatil bölgelerine gitmesiyle birlikte satışlarda bir azalma görülür. Yaz sezonu çoğu sektörde ölü sezon olarak geçer ve eylül ayına kadar devam eder. Peki bu dönemde neler yapmalıyız.

Birçok firma fiyatlarda indirim yapmaya gider bununla beraber diğer firmalarda indirime zorlanmış olurlar. Bu durumlarda indirim yapmak gün sonunda kâr marjını oldukça etkiler. Bu sebeple indirim yapmak yerine bir değer katabilirsiniz. Satış öncesi ve sonrası müşteri ile olan iletişiminizi arttırmak, müşteri sorunlarına çözümler sağlamanız ve iletişimde kalmanız sizleri tercih etmelerine neden olacaktır. Devamlılığı sağlandığı takdirde uzun vadede sadık müşteriler kazanırsınız.

Eğer yazın bir kampanya oluşturacaksanız diğer sezonlarda bunun planlamasını yapıp önceden belirlemelisiniz.

Influencer pazarlama çalışmalarına yatırım yapabilirsiniz. Özellikle yaza uygun bir ürününüz varsa bu şekilde bir pazarlama ile kitlelere ulaşabilir ve güven sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinde birçok yerde görünürlüğünüzü de arttırmış olursunuz.

Ürünlerinize koyacağınız stok sayısı ve limit müşterilerinizde aciliyet hissi yaratacak ürünlerinizin hızlı bir şekilde satılmasına yardımcı olacaktır.

Retargeting reklamlar da yaz mevsimi boyunca satışlarınızı artırmanızda etkili olabilir. Sosyal medyadaki reklamlarınızla entegre olarak kullanabileceğiniz tekrar hedefleme reklamları ile sitenizi herhangi bir sebeple terk eden kullanıcılara tekrar ulaşarak kampanya ve fırsatlarınızı gösterebilirsiniz.

Retargeting

E-ticaret siteleri alışveriş için oldukça kullanışlıdır ancak bazen müşteriler sadece fiyat araştırması veya zaman geçirmek için de kullanabilirler. Bu zaman geçirme süresinde satın alma işlemi gerçekleştirdikleri gibi bu potansiyellerdeki müşteriler alışveriş yapmadan siteyi terk ederler. Bu durum istenilen bir durum değildir ve ayrılan kullanıcıları geri kazanmak için siteler farklı yöntemler denerler. Bunlardan biri de retargeting yöntemidir. Kullanıcıların tarayıcılarına bırakılan kodlar sayesinde alışverişten vazgeçen kişiler tekrar siteye yönlendirilmeye çalışılıyor. Bu yöntem alma potansiyeli olan kişilerde oldukça etkili bir yöntemdir. Bu kişiler çok fazla vakit kaybedilmeden retargeting reklam yapılarak geri kazanılmalıdır.

Sadık müşteriler zaman zaman sisteme girip yeni gelişimlerin takibini yapabiliyor. Siteyi tekrar kontrol etmelerinde alışverişten memnun kaldıkları anlamı çıkarılabilir. Bu müşteriler için yapılan retargetingler onları alışverişe çekebilir.

Müşterilere daha önce ziyaret edip ilgilendikleri ürünlerin reklamlarını yaparak etkileşime geçilebilir. Bunun yanında benzer ürünlerde gösterilebilir. Bu şekilde müşterinin hem aradığı ürünü bulmasına yardımcı olunabilir hem de tekrar onu siteye çekmekte başarı sağlanabilir.

Yoğun zamanlarda tedarik yönetimi

Dönem dönem sistemlerde yoğunluklar yaşanır ve bu yoğunluklardan sorunsuz çıkabilmek için önlemlerin alınmış olunması gerekir. Bunun için mevcut tedarikçilerinizle iletişiminizi iyi tutmanız gerekmektedir. Yoğunluk dönemlerinizde tedarikçilerinizden sizlere ayrıcalık sağlamalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca alternatif tedarikçi bulundurmanız bu dönemlerde işlerinizin aksamasını önler.

Ürün önceliği belirlemeniz ve stoklarınızda bu ürünlerden her zaman daha fazla barındırmanızda aksaklıkların önüne geçmenizi sağlar. Bu ürünleri ana sayfanızda üst sıralara çıkartıp ürüne ulaşımı da kolaylaştırmış olursunuz.

Fazla talep gören ürünleriniz için stok alt limitlerinizi de yukarıya çekebilirsiniz. Yeni stok çekmek için gerekli olan alt limitlerinizi belirlerken, tedarik süresini hesaba katmanız gerekir. Bunun yanı sıra bu ürünlerin bulunması ve tedarik edilmesi zor ise, stok alt limitlerinizi daha da yukarı da tutmanız, stoklarınızın kolay tükenmemesini sağlayacaktır.

Ayrıca tedariği sağladığınız araç, paketleme makinası gibi cihazlarınız varsa kontrollerini bu dönemlere girmeden tamamlamanız gerekmektedir.

Ürün Yorumları ve Önemi

Ürünlerinize yapılan yorumlar sosyal kanıt niteliği taşır, ürüne olan güveni ve satın alma durumunu etkiler. Bu yüzden siteniz üzerinden yorum yapma kısmı oldukça basit ve müşterinin zamanını almayacak şekilde kısa tutulmalıdır ki herkes kolayca yorum yapabilsin.

Ürünün satışı gerçekleştikten sonra müşteriye gidecek olan bir mail ya da bildirimle yorum kısmı hatırlatılmalı gerekirse bir sonraki alışveriş için kuponlar tanımlanmalıdır.

Yorumları yönetecek bir ekip belirlemeniz size gelen yorumlara teşekkür ya da şikâyetlere cevap verme niteliğinde dönüşler yapmanız gerekmektedir. Bu müşteriler ile iletişiminizi sağlam tutacaktır.

Yorum sayınızı arttırmak için sahte yorumlara başvurursanız ve fark edilirse size olan güveni sarsar ve müşteri kaybına neden olur. Bu yüzden her türlü sahte yorumu engellemeniz ve böyle yorumlara fırsat vermemeniz gerekmektedir. İyi yorumlar gibi sitenizi karalamak adına gelen kötü yorumlara da dikkat etmelisiniz. Bu tür yorumların gerçek müşterileriniz olduğundan emin olduktan sonra hızlı bir şekilde cevaplama işlemi yapmanız gerekmektedir.

Olumsuz bir yorumu silmek size bir fayda sağlamaz daha çok müşteri için yanlış algı yaratır. Onların yanında olduğunuzu, empati kurduğunuzu anladığınız bir cevap vermelisiniz. Yeterli olmadığını düşündüğünüz durumlarda müşteri ile direk olarak irtibata geçmelisiniz.