Network Marketing veya MLM, herkese bir ek ya da ana gelir olarak para kazanma fırsatı sunar. Dünya çapında faaliyet gösteren farklı ağ pazarlama şirketleriyle, MLM gerçekten de hayatın her kesiminden insanlar arasında çok popüler hale geldi.

Network marketing sektörüne doğrudan satıcı olarak girmeyi planlıyorsanız, en iyi 5 MLM gelir planı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunlar, bayi olmak için en iyi şirketi seçmenize ve aynı çabalarla daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacaktır. 

En İyi MLM Planları 

Dünyadaki çoğu MLM şirketinin kendi planları vardır. bunlar, listelediğimiz bu beş kategoriye giriyorlar veya bazılarının karışımı olarak uygulanıyor.

1. Ponzi veya Piramit Şeması

Bir Ponzi veya Piramit MLM planı,” Generation MLM” planı olarak da bilinir. Ponzi veya Piramit planı, Amerika, Hindistan ve diğer birçok ülkede en popüler olanıdır. Ne yazık ki, büyük dolandırıcılıklarla ilişkisi nedeniyle kimse saadet zinciri veya piramit şemalarından bahsetmiyor. Bunun yerine, insanlar bunu çeşitli başka isimlerle bilirler. Aslında, bir Ponzi şeması dünyadaki ilk MLM planı türüdür.

Bu alanda genel olarak sağlık ürünleri, kozmetik, ev eşyaları ve diğer tüketici ürünleri oluşturur. 

 Bir Ponzi veya Piramit şemasını anlamak çok basittir. Herhangi bir kuruluş için MLM ortağı olduğunuzda, yapmanız gereken ilk şey, sizinle çalışmak için iki veya üç kişiyi daha kaydettirmektir. Ve bu kişiler sırayla iki veya üç kişiyi kaydedecek vb. 

 Yeni işe alınan kişiler daha fazla insanı kaydetmeye devam ettikçe, piramidin ‘tabanı’ büyür. 

 Bir Piramit planıyla nasıl ödeme alıyorsunuz?  

 Yasal şirketler için, işe alımlarınızın bir ay veya yıl boyunca kaydettiği satışlardan küçük bir komisyon alırsınız.  

 Bu sistem yasaldır; çünkü sadece ürünlerin satışıyla bağlantılı küçük bir komisyon alıyorsunuz. Ve satışından komisyon alacağınız kişi sayısı sadece iki veya üç. 

 

2. İkili MLM Planları: Binary

İkili plan da çok basit ama en iyi network gelir planıdır. Bir ponziye biraz benzer, ancak ana hatlarıyla farklıdır. Bir piramit programından elde ettiğiniz gelir, işe aldığınız iki veya üç kişiye bağlı olsa da, ikili MLM planı aslında işe aldığınız kişilerin kaydolduğu kişilerden yararlanmanıza olanak tanır. 

 Örneğin, bir elmayı ikiye böldükten sonra daha fazla parçaya bölerseniz, herkese bir dilim vermek mümkündür. Aynısı binary MLM planları için de geçerlidir. Herkes elmadan bir dilim alır. 

MLM terimleriyle, distribütör olarak çalıştığınız anlamına gelir. Ayrıca kaydolduğunuz herkes daha fazla kişiyi kaydettirir, kazancın küçük bir kısmı eşit olarak bölünür. Bu, herkesin mutlu olmasını ve insanların bizzat distribütör olmaya çabalamasını sağlar. 

 

3. X-UpPlanı / Step-Up Planı / Avustralya Planı 

Bu plan, bir başka çok popüler tazminat MLM planıdır. X-Up Planı, Step-Up Planı veya kısaca Avustralya Planı olarak da bilinir. Bunun nedeni, ilk olarak 1980’lerde bir Amerikan MLM şirketi tarafından Avustralya yasalarına uymak için kullanılmış olmasıdır. 

X-Up planı, yukarıdaki ikili plana benzer. Burada da, kaydettiğiniz her kişi, işe aldıkları kişiler de dahil olmak üzere, birbirlerinin satışlarından bir pay alır. En basit ifadeyle, distribütör olarak sizinle ve toptancı olarak işe aldığınız kişilerle çalışır. Ve toptancılarınızın işe aldığı kişiler perakendeci olarak çalışır. 

 Perakende zincirinin nasıl çalıştığına benzer şekilde, distribütör ağınızdaki son kişiye kadar yaptığınız her satıştan kar elde edersiniz. Ağınızdaki toptancılar ve perakendeciler distribütör olduklarında, kârınız da artar. Bu, besin takviyeleri ve sağlık ürünleri MLM şirketleri tarafından çok yaygın olarak kullanılmaktadır. 

 

4. Merdiven-BreakawayPlanı 

MLM planlarının ilk türlerinden biri olan Stair Step Breakaway modeli, 1900’lerin başında ABD’de ortaya çıktı. Bu, hiç kimsenin MLM işi yapmanın yükünü hissetmediği ve dolayısıyla daha yüksek satışlar ve daha iyi karlar için çaba gösterdiği bir plandır. Stair Step’in en iyi yanı, dolandırıcılık için kullanılamamasıdır. Bunun yerine, ürün satan yasal şirketler için en kullanışlı plandır. Daha fazla kar elde etmek için fazladan çaba sarf etme basit ilkesi üzerinde çalışır. 

 Ve bu karlar, şirket için daha yüksek satışlar elde ederken MLM ağında daha yükseğe çıkmanıza yardımcı olur. Satışlarınız ne kadar yüksek olursa, geliriniz o kadar iyi olur. Stair Step Breakaway planında, her MLM yalnızca iş geliştirmek için çalışır. Daha yüksek “ayrılık” kazananlar ve şirket içinde çok daha yüksek geliri hedefleyen başka bir grubun parçası olanlar. 

 5. Doğrusal veya Tek Hatlı MLM Planı

Terimin kendisinden de anlaşılacağı gibi, bu MLM planı tek bir çizgi veya doğrusal bir şekilde çalışır. Bu, ürün ve hizmetleri insanlara tanıtan bağımsız bir MLM pazarlamacısı olarak çalışacağınız anlamına gelir. Ve birisi ilgi gösterirse, onları MLM pazarlamacısı olarak da kaydedeceksiniz. 

 İşe aldığınız kişi sayısı ne kadar yüksekse, MLM firmasından üründe o kadar çok indirim alırsınız. Bu, gelirinizin gerçekten onların çabalarına bağlı olmadığı anlamına gelir. Daha fazla insanı dahil ettiğiniz için kar marjları yükselen bağımsız bir pazarlamacısınız. 

 

En İyi Network Marketing Kazanç Planı 

Yukarıdaki ayrıntılar açıkça bir soruyu gündeme getiriyor.  

En iyi MLM Ödeme Planı hangisi? Ağ pazarlamasına girmeyi planlıyorsanız hangi özellikleri aramanız gerekir. 

Cevap çok basit: Yukarıdaki tüm planlar yasaldır ve iyidir. Size uygun olanı seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Sonuç olarak, bir firma hangi gelir planını sunarsa sunsun, gelir seviyelerinizde önemli bir fark yoktur. Bunun nedeni, MLM işinin tamamen sizin çabalarınıza ve iletişim yeteneklerinize bağlı olmasıdır. Bu nedenle, plan türlerine çok fazla bakmak yerine bir MLM işinden gerçekçi olarak ne kadar para kazanabileceğinize odaklanmanızı tavsiye ederiz.